Zamieszki w township

Aktualizacja: 10 wrz 2018

Wczoraj w townships był zamieszki. Tfu, protesty. Zabawne jest to o tyle, że akurat wczoraj nie jechałem do pracy, bo musiałem załatwić coś w mieście. Nie załatwiłem - cały transport publiczny sparaliżowany.

Spalono kilka autobusów. Ta swoista forma uprawiania grilla jest dość typową - autobusy płoną niemal przy okazji każdego strajku. Znajomi opowiadali o tłumach z deskami i kamieniami, kilka osób jest rannych. Zresztą, zobaczcie zdjęcia w artykule, który załączam do posta.

Powodem strajku było niezadowolenie kierowców taxi z aktualnych władz związku. Protest miał wymusić na władzach prowincji, by nie uznały ich wyboru. Taxi to tutaj określenie na małego vana, który jeździ jak szalony i kosztuje kilka randów - podstawowa forma komunikacji w Kapsztadzie. Najłatwiej dostać się nim z miasta do townships - podobno złapać gruźlice i zostać okradzionym też.

Ale wracając do protestów: warto sobie zadać jednak pytanie: jak to jest, że za każdym razem, gdy taksiarze strajkują płoną autobusy dwóch innych firm? Bo, widzicie to nie taksiarze je podpalają, ale przysłowiowy "dziki tłum". Hipotezę odnośnie odpowiedzi na to pytanie usłyszałem dziś z ust osoby, która townships zna lepiej, niż ktokolwiek (lokalny polityk).

Otóż zdaniem tej osoby normalni mieszkańcy township w takich sytuacjach zamykają się w domach. A "dziki tłum" jest opłacany przez protestujących. Powody tego są dwa: 1. Palimy autobusy konkurencji, która ostatnio dość mocno wkracza w townships (firmy Golden Arrow i My City), ale nas nikt nie pociągnie do odpowiedzialności. 2. Sprawiamy wrażenie, że problem taksówkarzy jest problemem społecznym.

Spotykałem się z tezami, że ludzie palą autobusy, by wyrazić wściekłość. Zamiast poprawy jakości życia i inwestycji w sąsiedztwo oferuje im się autobusy do pracy. Ale pierwsza wersja - zwłaszcza biorąc pod uwagę autorytet rozmówcy - bardziej do mnie trafia.

zdj. Dailymaverick.co.za https://www.dailymaverick.co.za/article/2017-09-18-groundup-cape-taxi-strike-suspended-after-day-of-protest-action-marred-by-violence/#.WcE5c9xpHIU

4 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Koniec...