Sangoma - czyli powiększ sobie penisa

Dziś dwa słowa o medycynie "tradycyjnej".


Lekarzy z tej grupy określa się w kulturze Xhosa, Zulu i kilku innych jako "sangoma". Znaczy to mniej więcej tyle, co szaman.


Ludzie ci nierzadko mają sporą wiedzę na temat leczenia z pomocą ziół, wywarów itd. Ponoć uznaje ich nawet Światowa Organizacja Zdrowia, a zgodnie z lokalnym wierzeniem są oni pośrednikami między światem żywych i duchów przodków.

Mam dwie turbo grube książki napisane przez jednego z ważniejszych sangoma, któremu ponoć grożono śmiercią za zdradzenie sekretów. Ale jeszcze nie zacząłem czytać.


Sangoma łatwo rozpoznać po białej maści, którą noszą na twarzach. Internet twierdzi dla większości czarnej populacji RPA stanowią lekarzy pierwszego kontaktu, a ich usługi finansuje częściowo miejscowa kasa chorych.


Ale, oczywiście nie jest tylko tak różowo. Pisałem już o wlepkach z aborcjami na ścianach w pociągu, co wywołało pewną dyskusję (w odróżnieniu np. od postów o kulturze).


Jedna gwarantowała bezpieczną aborcję w 10 minut. Inne powiększenie męskości, jeszcze inne szczęście na wyścigach a nawet magicznego szczura, który przynosi pieniądze. Ma się poczucie, że to taki internetowy spam, tyle, że przeniesiony w rzeczywistość. Próbowałem nawet dzwonić pod ten numer, bo chętnie bym takiego szczura kupił (albo chociaż zorientował się w cenniku), ale nie dodzwoniłem się.


Południowoafrykańskie Zrzeszenie Tradycyjnych Uzdrowicieli krytykuje te praktyki, ale za bardzo sposobów na walkę z nimi nie ma. Kwitną zwłaszcza w townships, gdzie brak edukacji i bieda często sprawiają, że człowiek nie odróżnia "dobrego" sangoma od "złego".


Niektórzy z sangoma jeżdżą hummerami, posiadają rozległe ziemie, budynki, własne szpitale - najsławniejsi nawet samoloty. Więc się opłaca.


Tymczasem ponoć prawdziwi sangoma nigdy nie są bogaci, są bowiem kontrolowani przez przodków, będąc jedynie narzędziem w ich rękach. Niepotrzebne im więc dobra materialne.0 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie