Portfolio

Tło na strone.jpg

Piszę od ponad 12 lat, nieco krócej wkurzam redaktorów pism i wydawnictw, jurorów rozmaitych konkursów i organizatorów projektów literackich. Spod mojego pióra wyszły proza, scenariusze, poezja, dramaty, artykuły, reportaże, piosenki i rozmaite hybrydy rodzajów i gatunków. Nie podbijam tu swojego ego - wierzę tylko, że opowiadanie historii jest umiejętnością uniwersalną, a robienie tego na różne sposoby pozwala lepiej zgłebić rzemiosło.

Tutaj znajdziecie spis części tekstów, które napisałem.

Literatura

Gra w Yoté (Ender, 2018)

Gra.png
Afgan.png

www.Afgan.com.pl (Ender, 2015) – wspólnie z Marcinem Ciszewskim.

Opowiadania:

Opowiadacz, Nowa Fantastyka 06/2018.

KM223, OkoLica Strachu 01/2018. 

Akt, Nowa Fantastyka 05/2015.

Opowieści Siekierkowskie, w: Korzenie Siekierek (DK Dorożkarnia, 2014). Wersja internetowa.

Antygona, Akcent 4/2012

Piosenki:

Flisak, wyk. Aleksandra Dzierżawska

Teksty dziennikarskie

Dwanaście metrów na świat, Holistic News, 1.12.2019 -  wywiad z Timurem Chyrybaty, działaczem społecznym z Osetii Południowej.

200 gramów inwestycja w pokój, Rzeczpospolita 22.10.2019 - sylwetka Abyia Ahmeda, laureata pokojowej nagrody Nobla i próba odpowiedzi na pytanie o zasadność jej przyznania.

W stałym kontakcie z Bogiem, Holistic News 3/2019 - artykuł o dyktatorze Gwinei Równikowej, Teodoro Obiangu (razem z Maćkiem Machcewiczem)

Zimbabwe czule żegna swojego dyktatora, Holistic News 9.09.2019 - Robert Mugabe był na drodze, która mogła uczynić go drugim Nelsonem Mandelą, zstąpił z niej jednak, by zostać zapamiętany jako jeden z najbardziej groteskowych dyktatorów w historii. W dniu jego śmierci zastanawiam się jak do tego doszło.

Afryka bezgotówkowa, Holistic News 2/2019 - w Afryce znajdujemy pierwsze, prawie zupełnie bezgotówkowe społeczeństwa. Artykuł o blaskach i cieniach tego, że na środku pustyni możemy zapłacić za banana smsem.

Homo sapiens w gabinecie optogenetyka, Holistic News 2/2019 - artykuł o optogenetyce, nauce, która zawiedzie nas w przyszłość nieskończonych możliwości i pytań, na które boimy się szukać odpowiedzi.

Awantura o ziemię, Holistic News, 8.05.2019 – artykuł o kontrowersjach wokół reformy ziemi w RPA w przeddzień wyborów parlamentarnych wieńczacych ćwierć wieku demokracji.

Gra w naprawianie świata, Focus 05/2019 – artykuł o grach komputerowych wykorzystywanych w polityce, edukacji, leczeniu a także kształtowaniu postaw społecznych.

Ile metrów liczy Mount Everest, Wiedza i Życie 01/2018 – artykuł opisujący różnice „narracji” w różnych wersjach językowych największej encyklopedii online świata, Wikipedii.

Na rozstajach demokracji, czyli przemoc i kampania wyborcza w RPA, Polska The Times Plus, 29.12.2017 - reportaż z RPA przed kluczowymi dla kraju wyborami na przywódcę Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Żniwa nadziei, Tygodnik Powszechny 48/2017 – reportaż o organizacji walczącej z ubóstwem w townships Kapsztadu poprzez zakładanie mikro-farm.

Abalimi Bezekhaya Yearly Newsletter – reportaże i redakcja rocznego biuletynu organizacji Abalimi Bezekhaya w Kapsztadzie.

Karnawał totalny, CKM 03/2017 – reportaż z karnawału w Santa Cruz de Tenerife.

Ciche latanie, CKM 10/2014 – reportaż o szybownictwie.

Internet

O Afryce dla Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych

PCSA.png

Projekty

Dom Kultury Dorożkarnia. Opowieści Siekierkowskie. Baśń-reportaż, opisujący losy trzech pokoleń mieszkańców Siekierek, fragmentu warszawskiego Mokotowa. Wydanie książkowe i internetowe.

 

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Międzynarodowe Lato Artystyczne. Literacka prezentacja wydarzenia.

 

Centrum Nauki Kopernik. Strefa Światła. Teksty fabularne wystawy popularnonaukowej.

Polityka.pl. Strefa. Cykl felietonów w ramach młodzieżowego projektu dla licealistów.

Laury

2016. Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na koncept filmu fabularnego dotyczącego historii Polski.

2012. II. Nagroda w kategorii: proza w ogólnopolskim konkursie literackim im. Kazimierza Furmana „FurmanKa”. Opowiadanie do 30 stron.

 

2012. II. miejsce w konkursie na jednoaktówkę organizowanym przez Teatr Montownia i Och Teatr.

 

2011. Finalista konkursu na warsztaty pitchingu scenariuszy kina gatunku Stowarzyszenia Film12. Prezentowany tekst: scenariusz filmu kina drogi.

 

2011. Główna nagroda w ogólnopolskim konkursie na krótką prozę KE KUL. Opowiadanie do 10 stron.